Skelleftetrio i extra V75

2017-08-07 15:39

Jerker Bjurmans Marre R.F kvalade in till Kriteriestoets final som fyra i förra söndagens uttagningslopp på Dannero.
Spår tio bakom startbilen är förutsättningarna för Marre R.F i finalloppet, V75–2, där 350 000 kr väntar på vinnaren.

Marre R.F får sällskap på resan av stallkompisen Katla Kiro som också startar inom V75-spelet på Dannero.
Svensk Travsports Guldtäcke för kallblod är ett handicaplopp där hästarna placeras ut på olika volter för att skapa så jämna förutsättningar som möjligt.
Katla Kiro, som är med i Guldtäcket för andra året i rad, startar från 60 meters tillägg i V75–4 där en segercheck på 150 000 kronor väntar på vinnaren.

Jens Erikssons Storspjuver rekordsänkte med 6,6 sekunder i Kriterieuttagningen förra helgen.
Från spår sju bakom bilen tävlar treåringen om 600 000 kronor i Svenskt Kallblodskriterium, V75–6.

Kriteriestoet
Lopp 6, V75-2, 2 140 meter auto

1 Brenne Bitti – Westholm J k12 30,9a
2 Myrs Hera – Eriksson U 21111 28,1
3 Stjärnblomster – Kihlström Ö 11221 26,5
4 Myllkärrs Maja – Nyström P 13312 30,2
5 Mai Oda – Solberg T E 80dd3 31,5a
6 Kavata – Eriksson P kd124 32,3a
7 Berglund Oda – Karlsson B 61345 28,5
8 Pyckolina – Lundahl M pk166 33,4
9 Se På Mig – Frick K k8353 32,1a
10 Marre R.F. – Lindqvist O A 52724 32,1a
11 Finnskog Diva – Kulblik H k5035 32,5a
12 Eldteksa – Tjomsland Ö k316 32,6a

Svensk Travsports Guldtäcke
Lopp 8, V75-4, 2 140 meter

1 Bol Anna – Nilsson J 10111 30,0
2 Knutrappa – Blomqvist T 14425 28,0
2 160 m
3 Husnäs Elving – Norberg J 64127 25,8
2 180 m
4 Nova Mollyn – Jakobsson M 66561 26,8
5 Aston – Witasp L 100d0 27,1
6 Järvsöodin – Ohlsson U 10840 28,8
7 Granetta – Jonsson J 14114 25,7
8 Manfred Viking – Widell K 101d1 27,4
9 Dale Spik – Frick K 27406 25,7
2 200 m
10 Katla Kiro – Lindqvist O A 0d04d 24,6
11 Blås Undan – Åberg J-O 0d511 24,8
12 Guli Glöd – Svensson E 0035d 24,5
13 Gärdsjö Aragon – Svedlund B 150d0 24,8
2 220 m
14 Odins Eld – Jansson T 54d10 24,3
15 Guli Storm – Kihlström Ö 32411 24,5

Svenskt Kallblodskriterium
Lopp 10, V75–6, 2 140 meter auto

1 Järvsö Birger – Persson J-O 11222 28,0a
2 Kos Odin – Jessen S B 11111 26,3a
3 Valle Ask – Solberg T E 35211 26,6a
4 Klack Maxi – Skoglund R N 35d13 29,6a
5 Tekno Eld – Ohlsson U d1143 25,4
6 Sjö Gull – Tjomsland Ö 11014 29,1
7 Storspjuver – Eriksson J k1455 29,9a
8 Eigelands Fredrik – Jonsson J k1226 30,1a
9 Bokli Rapp – Flåten G 12432 27,7
10 Delsbofaks – Kihlström Ö 16334 28,4
11 Lens Gutt – Östre O J 13205 29,6
12 Py Kungen – Lundahl M pk236 30,4a

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *